هنرستان هنرهای زیبای دختران اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان

هنرستان هنرهای زیبای دختران اصفهان

 • اصفهان از دیرباز مهد فرهنگ و هنر و جایگاه پرورش اندیشمندان برجسته، فرهنگیان و هنرمندان بزرگ بوده است. در این راستا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان به منظور حفظ، گسترش و اعتلای هر چه بیشتر فرهنگ و هنر این سرزمین و کشف، جذب و شکوفایی استعدادهای هنری نوجوانان، با هدف پاسخ به نیازهای بانوان علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های هنر در سال 1361 هنرستان هنرهای زیبای دختران را تاسیس کرد.

 • این مجموعه ابتدا در ساختمان هنرستان هنرهای زیبای پسران با سه رشته نقاشی، مینیاتور و نقش قالی آغاز به کار کرد و استادان معروف و دلسوزی مانند آقایان جزی‌زاده، مرحوم یسائی شاه‌جانیان، دادخواه، هاشمی، طاهری، رئیسی  و دیگر استادان زبده و کارآزموده از ابتدای تاسیس تاکنون با  همت مدیران دلسوزی چون خانم‌ها مظاهری، شریعتی، قزوینی و رئوفی‌منش بهترین آموزش‌های هنری را در اختیار هنرجویان نهاده‌اند. برنامه‌ریزی مدیران این هنرستان از ابتدا تا امروز همواره در راستای تبدیل این مجموعه آموزشی به تخصصی‌ترین مرکز آموزش هنر برای دختران در  اصفهان بوده است. گواه این ادعا کسب برترین رتبه‌های علمی، فرهنگی و هنری در آزمون های سراسری، مسابقه‌ها  و جشنواره‌های ملی و استانی است.

 • کسب رتبه‌های برتر یک رقمی و دو رقمی کنکور سراسری سال‌های گذشته از افتخارات این هنرستان است که با کسب رتبه اول، رتبه غرور آفرین و پرافتخار کنکور سراسری سال 1397 توسط فروغ رنجبر، هنرجوی مستعد و کوشای این هنرستان در بالاترین جایگاه قرار گرفته است.

 • هنرجویان هنرستان در سال 1398 نیز همچون سال‌های قبل با  کسب رتبه‌های تک رقمی و دورقمی کنکور سراسری و نیز  مدال‌های پر افتخار طلا، نقره و برنز سومین دوره المپیاد سواد رسانه‌ای کشور و به دست آوردن دو کاپ خلاقیت این جشنواره  و احراز  رتبه‌های اول و دوم مسابقات فرهنگی هنری در هنرهای نمایشی و تکنوازی رشته موسیقی حدیث افتخار سرودند.

 • خاطر نشان می‌شود هنرستان هنرهای زیبای دختران، با داشتن رتبه اول هنرستان ها در استان اصفهان، در بنایی به وسعت 2320 متر مربع در ساختمان سابق  رادیو اصفهان که یادآور طنین دلنواز استادان موسیقی اصفهان است؛ با داشتن کارگاه‌های تخصصی طراحی، عکاسی، حجم سازی، چوب و چاپ، مبانی، رسم فنی، خوشنویسی، کارگاه رایانه، کارگاه‌های ساز تخصصی پیانو و سنتور و نیز اتاق‌های تمرین موسیقی و کلاس‌های دروس تئوری هر ساله در رشته‌های گرافیک، نقاشی، سینما و موسیقی با برگزاری آزمون‌های ورودی و مصاحبه هنرجو می‌پذیرد.

 • کتابخانه تخصصی هنرستان با داشتن بیش از 9000 جلد کتاب عمومی و تخصصی هنری در فضایی دلنشین با شیوه اداره مخزن باز، در تمام طول سال پذیرای هنرجویان و هنرآموزان علاقمند به کتاب و کتاب‌خوانی است.

 • سالن اجتماعات چند منظوره هنرستان با برپایی نمایشگاه آثار هنرجویان به صورت دوره‌ای، نمایشگاه‌های کتاب و عکس، ورک‌شاپ‌ها و کارگاه‌های آموزشی تخصصی هر رشته با حضور پیشکسوتان و استادان برتر ایران و جهان و نیز برگزاری برنامه‌های مناسبتی ملی و مذهبی، نشست‌های تخصصی آموزش خانواده در تمام طول سال تحصیلی و تابستان از جمله فضاهای پرکاربرد این مجموعه آموزشی است.

 • اعزام هنرجویان به جشنواره‌ها و مسابقه‌های فرهنگی و هنری، فراهم کردن زمینه برای حضور هنرجویان در کارگاه‌ها و نمایشگاه‌های ملی و استانی و همچنین بسترسازی مناسب برای اجراهای تکنوازی و ارکستر موسیقی سنتی هنرستان درکنسرت‌های آموزشی دوره‌ای و نیز  محافل هنری شهر در مشارکت با سایر نهادهای فرهنگی و هنری از جمله اقدامات کادر اداری و آموزشی این هنرستان است.

 •  در طول سال تحصیلی و تابستان با برنامه‌ریزی مناسب، ضمن در نظر گرفتن نیازهای آموزشی هنرجویان هر پایه، کلا‌‌س‌های درسی و فوق برنامه متعددی با حضور استادان بنام هر رشته  همواره برگزار می‌شود که توانمندی هنرجویان در دروس عملی و تئوری با شرکت در این کلاس‌ها به نحو مطلوبی افزایش می‌یابد.

 • بدیهی است حضور در این مجموعه آموزشی،  با کیفیت مطلوبی که حاصل تلاش سالیان کادر آموزشی و اداری آن است؛ آرزوی هنردوستان فراوانی است که فراگیری هنر را سرآغاز آینده درخشان خویش می‌دانند.

  غیر از هنر که تاج سر آفرینش است                  دوران هیچ منزلتی جاودانه نیست

   

   

نظرات خوانندگان
تا کنون هیچ نظری درباره این مطلب ثبت نشده است
نظر جدید
نام*
ایمیل
نظر*

متن تصویر*
مشاهده لیست تمام مطالب...